Poliranje vozil
16. decembra, 2018Porsche Cayenne Diesel
14. februarja, 2019Kaj pravzaprav je dekontaminacija laka? Dekontaminacija laka je globinsko čiščenje laka na vozilu s posebnimi čistili in pripomočki. Ampak najprej preidimo k bistvu: Posamezniki, nevešči ljudje si rečejo; Kako pa lahko avto opereš še drugače kot samo s šamponom in gobo??? Hja, najprej razjasnimo kaj je kontaminacija, katero se odstrani s postopkom dekontaminacije!
Z uporabo vozila za določen čas lahko opazimo, da barvna površina postane nekoliko groba. Razlog za to je različna površinska kontaminacija, ki je trdno pritrjena na površino in je ni mogoče odstraniti z običajnim čiščenjem (ročno pranja ali avtomatska avtopralnica).
Organska kontaminacija je ponavadi vidna kot je to katran, drevesna smola in ostanki insektov.
Anorgansko kontaminacija je »nevidno« s prostim očesom. To so ponavadi prašni delce v zraku, ki jih povzročajo industrijske dejavnosti, zavorni prah, prašni delci iz tirnic in zračna rja (leteča rja).
Rekli smo že, da s klasičnim pranje ne more odstraniti površinske kontaminacije. Vendar pa obstajajo izdelki in tehnike, ki jih uporabljamo za čiščenje katrana, zračne rje, insektov, smole, zavornega prahu, itd. Izdelke za odstranjevanje kontaminacije delimo na čistila in polirne plasteline.
S čistili kot so Tar in IronX, odstranjujemo ponavadi ostanke katrana in zračne rje. V kolikor čistila ne odstranijo celotne umazanije je potreno uporabiti polirni plastelin.
Polirnih plastelinov je več vrst, kateri se razlikujejo po barvi in seveda po sami strukturi. Nekateri so bolj »grobi« nekateri manj. S pravilno izbiro plastelina je seveda pogojeno v kakšnem stanju je lak.
Saj polirni plastelini poškodujejo površino. Dekontaminacija laka s polirnim plastelinom je vedno potrebna pred poliranjem, saj je to edina opcija da z laka odstranimo mikro umazanijo.